Tipy jak na sněhové řetězy

 

Od 1. listopadu do 31. března jsou za určitých podmínek zákonem povinné zimní pneumatiky. Bohužel se ale můžeme dostat do situace, kdy i ty nejlepší pneumatiky nestačí, a tak přichází na řadu osvědčený pomocník na hory – sněhové řetězy. Víte vlastně jaké typy jsou na trhu?

Snehove_retezyI přes to, že zima u nás už není, co bývala, neměli bychom nic podceňovat. Být dobře připraven znamená mít po ruce povinnou výbavu, škrabku na led, rozmrazovač, startovací kabely, ale i již zmiňované sněhové řetězy. Sněhové řetězy nasazujeme ve chvíli, kdy se nemůžeme rozjet na zledovatělé či zasněžené vozovce nebo na vyšší vrstvě sněhu, kdy se kola zabořují. V případě vozovky označené příslušnou dopravní značkou pro nasazení sněhových řetězů pak zákon ukládá jejich použití ve stejném znění jako u zimních pneumatik. Rychlost je omezena na 50 km/h. Sněhové řetězy nejsou náhražkou zimních pneumatik! Nejdříve si musíte ověřit, jestli vůbec může mít vaše auto řetězy nasazené, pokud ano vybíráme je na základě rozměru pneumatik. V nabídce jsou k zakoupení i univerzální řetězy.

Ocelové sněhové řetězy jsou nejklasičtějším typem. Jsou doporučovány na hůře sjízdné vozovce, kde mají nejlepší výkonnost. Nasazování řetězů je poněkud složitější, ale existují řetězy s automatickým dopínáním. Určitě byste si to měli vyzkoušet nanečisto, než se někam vydáte. Je k tomu potřeba lehká dávka zručnosti. Při použití řetězů je potřeba dávat pozor na prostor mezi jednotlivými články a podběhem. Při nepozornosti a špatnou manipulací by mohlo dojít k poškození automobilu. Řetězy nasazujeme nejlépe a minimálně na hnanou nápravu. Velice důležité je počítat se zhoršenou ovladatelností vozidla, proto by měl řidič přizpůsobit jízdu (maximální rychlost okolo 50–60 km/h, odstup). Na suché vozovce se řetězy rychle opotřebovávají.

Ocelové řetězy dělíme podle typu sítě. Nejzákladnějším typem je žebříčková síť s jednoduchou konstrukcí a háčkovým dopínáním. Jsou napnuté přes celou šířku pneumatiky. Jednotlivé články ale mohou být uspořádané i do tvaru písmene X nebo H. Toto uspořádání je výkonnostně lepší, propracovanější a lepší je i pokrytí běhounu pneumatiky než u žebříčkových řetězů. Úplně nejlepší variantou jsou šikmostopé řetězy. Pokrývají celý běhoun pneumatiky, to přináší ze všech zmíněných variant nejlepší trakci. Sice jsou poměrně dražší, ale za to bývají vyrobeny z kvalitních materiálů. Posledním, specifickým typem jsou vyprošťovací řetězy. Jak je poznat už z pojmenování, slouží k vytažení zapadlého vozu nebo k projetí silně nesjízdné části vozovky. Výrobci uvádí, že po použití sněhových řetězů je dobré řetězy omýt v teplé vodě, vysušit a připravit do auta na další použití.

Nyní víte veškeré potřebné informace. Teorie už je dost a praxi v podobě videí na různé typy řetězů najdete na našich stánkách v sekci sněhové řetězy, a nebo jen jednoduše klikněte ZDE.