Jak připravit sekačku na jaro

 

Dlouho očekávané jaro je tady. Pro mnoho z nás je to potěšující, protože konečně odhodíme zimní kabáty a budeme si užívat sluníčka, které nabíjí energií a vyživuje nejen nás, ale i všechno živé okolo nás. S tím souvisí i sekání trávy, která roste skoro před očima. Je na čase vytáhnout sekačky a dát je do pucu, aby mohly bez problémů sloužit. Máme pár typů pro zahrádkáře a kutili, kteří se nebojí podívaSekacka_modrat se sekačce "na střeva".

Základem je zbavit se všeho starého. To znamená vylít staré palivo (pokud jste ho tedy nevyjezdili) a vyměnit starý olej za nový. V případě, že byste nechali starý, můžete se potýkat s problémy s nastartováním.

Další podstatnou částí je vzduchový filtr. Dlouhodobé používání se zaneseným filtrem může vygradovat do úplného zničení sekačky, a proto je dobré filtr vyměnit. Interval se nedá doporučit, záleží, jak často sekačku používáte apod.

Ke zkontrolování máme svíčky a sekací nůž. Svíčky vyndáme a pokud jsou zanesené vezmeme si na pomoc smirkový papír. Nenásilně z nich očistíme nečistoty. Sekací nůž detailně prohlídneme, pokud na něm najdeme praskliny je potřeba koupit nový, protože s popraskaným nožem už toho moc nenasekáme, a hlavně tak předejdeme případnému zranění.

Dále bychom neměli podcenit šrouby, lanka a kolečka. Šrouby všude pečlivě dotáhneme a namažeme mazivem. Zkontrolujeme lanka, zda jsou správně napnutá, neporušená. Také kolečka nevynecháme. Není nic horšího než rozviklaná kolečka.

Proces jarní údržby sekačky zakončíme estetickou částí. Pokud jsme to neudělali na konci předešlé sezóny, zbavíme sekačku
veškerých nečistot jak zevnitř (prostor okolo sekacího nože), tak zvenčí. Ovšem s vodou nakládejte velice střídmě,
nejlépe jí vynechejte úplně. Výrobci sekaček doporučují suché mytí, abyste sekačku nezničili. Dokonce ani sekání mokré
trávy se nedoporučuje a není to jen kvůli tomu, že se bude dusit a ucpávat.