Jak připravit auto na jaro

 

Stejně jako v předchozím článku o motorkách, i auto potřebuje péči. Není to nic složitého a pokud se o auto pravidelně staráme, tak ani finančně náročného.

PNEUMATIKY

Výměna kol čeká skoro na každého. V tomto případě se nám do toho trošku motá zákon, protože zákon ukládá minimální výšku dezénu pro letní pneumatiky, a to 1,6 mm pro osobní automobily o maximální hmotnosti do 3,5 tuny. O stáří pneumatiky se zákon nezmiňuje, ale nic netrvá věčně a ze zkušeností automechaniků ztrácí pneumatika svou funkčnost od čtyř let používání.
Potom 
už záleží na svědomí každého.

BRZDOVÉ DESTIČKY A KOTOUČE

Když už budeme mít sundané pneumatiky, je dobré zkontrolovat brzdové destičky
a kotouče. Doporučuje se brzdy i očistit. Nečistoty na kotoučích snižují jejich životnost a účinnost. 
A jaká je minimální šířka brzdových destiček a kotoučů? Tyto údaje se liší vůz od vozu, ale můžeme se o nich dočíst v manuálu automobilu, a stejně tak je uvádějí výrobci.

AUTOBATERIE

Není na škodu navštívit svého automechanika a svěřit mu baterii pro provedení zátěžového testu. Pouze ten odhalí, zda není potřeba baterii vyměnit, anebo alespoň dobít.

PROVOZNÍ KAPALINY

Nejprve zkontrolujeme chladící kapalinu. Kontrolu provedeme vizuální, zda se na hladině neukazuje mastnota, kdyby ano, znamenalo by to, že do kapaliny proniká olej. Chladící kapalinu je třeba měnit vždy po pěti letech provozu. Doplnit nebo vyměnit je potřeba také kapalinu do ostřikovačů za letní směs, která čistí okna od mastnoty a hmyzu.

INTERIÉR

Čistý interiér je vizitka každého majitele vozu, proto nesmíme zapomínat ani na úklid v autě. Kdo by jen řekl, že v dopravních zácpách lidé prostojí přes 90 dní života. Ano, v autě trávíme spoustu času, a proto musíme dbát na své zdraví, pohodlí i bezpečnost. Průzračně čistá skla, čisté sedačky, příjemně voňavý odér, to vše prospívá pohodě na cestách. Neméně důležitá je i klimatizace, abychom mohli dýchat čistý vzduch je nutné ji dopřát péči. Během zimy není moc používaná a její špatnou funkci můžete v létě doslova pocítit. Nepříjemný zápach z klimatizace je známkou toho, že není všechno v pořádku.

EXTERIÉR

Po zimě je potřeba zbavit se veškerých nečistot, hlavně od soli, která nemá vůbec dobrý vliv na všechny kovové části vozu, protože sůl zásadně podporuje korozi, takže podběhy, disky a v podstatě jakákoliv část může podlehnout.

Na závěr zkontrolujeme světla, lékárničku, stěrače, reflexní vestu, atd. Není nic horšího, než vysvětlovat strážníkovi proč máte prošlou spotřebu u lékárničky.