Jak na kuny v autě

I kuny mají rády teplo, a proto je v zimním období větší pravděpodobnost, že kuna navštíví motor právě vašeho čtyřkolového mazlíčka. Kdyby tam jen „přenocovaly“ a pak v tichosti a bez následků a škod odešly…

Jak uchránit vozidlo a co na ně nejúčinněji působí? Doufáme, že vám tento článek poradí a popřípadě i pomůže jednou pro vždy vystěhovat ty sice roztomilé, ale zákeřné tvorečky, kteří se vyskytují úplně všude. Není pro ně překážkou ani rušné a frekventované město.

Co kunám z auta nejvíce chutná?

Stejně jako lidé i tyto malé šelmy procházejí vývojem a v dnešní době už je jen tak něco nezaskočí. Jsou neohrožené, chvílemi to vypadá, že se bojíme spíše mi jich, možná odůvodněně, protože dokáží natropit neskutečnou paseku pod palubovou deskou.

Nejčastěji se pouští do: elektroinstalace, brzdového systému, chladícího systému a izolace. Okusují zapalovací kabely, pryžové a elektrické kabely zbavují izolace a kvůli tomu pak nemůžeme nastartovat.

Je samozřejmě možné se proti těmto vandalům šelmovitým pojistit, ale znamená to pro vás nejen další byrokracii. Hlavně peníze a starost navíc, protože toto nespadá do základních balíčků havarijního ani povinného pojištění. Je tak nutné navštívit pojišťovnu kde si o takovou službu musíte zažádat a připlatit. Cena pojištění se pohybuje cca kolem 400 Kč ročně.

Ochranné prostředky

Než začneme plánovat, jak se těchto nepříjemných škůdců zbavit je důležité si předem uvědomit, že trávení, chytání do pastí a jiné zabíjení kun je trestné.

Proto jsou vyvinuty prostředky na ochranu motorového prostoru s jednoduchým použitím, které ochrání rizikové součásti motoru a zároveň ušetří život škůdce. Vybírat můžete z elektronických nebo pachových odpuzovačů.

Elektronické odpuzovače kun fungují na základě ultrazvuku nebo vysokého napětí.

Ultrazvukové vysílají frekvenčně modulovaný ultrazvukový tón signalizující nebezpečí. Tyto tóny kunám připomínají zvuky vystrašených zvířat, signalizují jim nebezpečí a na tyto zvuky si nezvyknou ani postupem času. Přístroje se připojují přípojkou do sítě automobilu nebo jsou napájeny bateriemi. Přístroje na baterie jsou nezávislé na provozu vozidla a jsou tedy vhodné do stojících vozů – veteránů, obytných automobilů, do autobazarů apod.

Vysokonapěťové odpuzovače kun využívají účinku elektrického výboje. Výboje je dosaženo kontaktem kladného pólu (plus) tvořeného vysokonapěťovou destičkou a záporného pólu (minus), který je tvořen buď karoserií vozu nebo další destičkou. V momentě, kdy se kuna dotkne dvojité destičky z ušlechtilé oceli STOP & GO nebo destičky a karoserie dostane ránu elektrickým proudem (účinkem srovnatelnou s elektrickým ohradníkem na pastvinách). Rána je neškodná, ale zvíře odradí od dalšího ničení kabeláže a ostatních „chutných” součástí motorového prostoru.

Jaký typ kontaktní vysokonapěťové destičky pro jaké vozidlo?

Top produkty:

MARDER STOP & GO ultrazvukový přístroj se 2 reproduktory proti kunám
Skládá se ze dvou voděodolných reproduktorů, takže nevzniká akustický stín – dvojí účinek ochrany. Je chráněn proti nárazu a nenáročný na údržbu.

Před montáží odstraňte původní pachové stopy zvířat, která motorových prostor navštívila už dříve. Použít můžete MARDER STOP & GO odstraňovač pachových značek.

Aplikujte v horní třetině motorového prostoru, aby akustický kužel pokrýval co největší část prostoru. K upevnění doporučujeme použít volitelný upevňovací úhelník. Přístroj můžeme připojit na nezapojenou svorku 30 nebo přímo na přípojku 12V (plus) autobaterie. Kabel kostry (minus) připojte na originální kostřicí bod. Řídící vedení (zelený kabel) se musí připojit na kladný pól palubní sítě, který je zapojen přes zapalování (svorka 15). Pokud je vše správně zapojeno přístroj se automaticky zapne při vypnutí zapalování.

MARDER STOP & GO 4B ultrazvukový přístroj na baterie proti kunám
Přístroj je nezávislý na připojení do sítě vozu a je tedy vhodný do automobilů, které nejsou v pravidelném provozu. Je-li ultrazvukový odpuzovač používán v krytém parkovacím stání neměl by být vzdálen více než 3 m od vozu. Pro dosažení co nejlepšího účinku doporučujeme využít více přístrojů na jedno parkovací stání.  Napájení 2 běžnými knoflíkovými bateriemi 3V (CR2477) vydrží až 24 měsíců.

Ultrazvukový odpuzovač kun montujeme v horní třetině motorového prostoru. Zajistěte, aby mířil shora dolů a pokrýval tak svým účinkem co největší část motorového prostoru a byl chráněn před vodou, nečistotami a největším zdrojem tepla. Před použitím nezapomeňte odstranit bateriovou pečeť z přihrádky na baterie.

MARDER STOP & GO 6 PLUS-MINUS vysokonapěťový přístroj s ultrazvukem proti kunám
Přístroj je vybaven 6 kontaktními destičkami z ušlechtilé oceli PLUS-MINUS při jejichž doteku dostane živočich elektrickou ránu silnou asi jako při dotyku elektrického ohradníku. Rána neohrozí život zvířete, ale je natolik nepříjemná, že ho odradí od dalšího ničení kabeláže a dalších součástí motoru. Mechanismus je dvoupólový takže je zvíře zasaženo výbojem I přesto, že součásti motoru jsou vyrobeny z nevodivých materiálů.

Při montáži nejprve vyjměte pojistku z držáku pojistky. Řídící přístroj připevněte v horní třetině motorového prostoru, orientujte jej shora dolů aby měl akustický kužel co největší pokrytí. Plusový kabel s držákem pojistky se připojí přes kontaktní spínač kapoty na svorku 30 (nezapojenou) nebo přímo na přípojku 12V (plus). Kabel kostry (minus) připojte na originální kostřicí bod. Řídící vedení (zelený kabel) se musí připojit na kladný pól palubní sítě, který je zapojen přes zapalování (svorka 15). Pokud je vše správně zapojeno přístroj se automaticky zapne při vypnutí zapalování.
Dále nainstalujte žlutý vysokonapěťový kabel tam kde nebude vystaven horku, vodě a nečistotám. Na kabel připevněte kontaktní destičky v horní třetině motorového prostoru. Je důležité, aby se umístění kontaktních destiček na kabelu neměnilo, protože by došlo k přerušení průchodu proudu.

MARDER STOP & GO 7 PLUS-MINUS vysokonapěťový přístroj s ultrazvukem proti kunám
MARDER STOP & GO 7 PLUS-MINUS má všechny vlastnosti i výhody MARDER STOP & GO 6 PLUS-MINUS. Na rozdíl od něj je přípojka na svorku 15 nahrazena technologií čidel. Využitím spínacího mechanismu není nutná montáž kontaktního spínače kapoty. Přístroj i kontaktní destičky připevněte v horní třetině motorového prostoru, protože kuny se instinktivně drží nahoře. Přístroj má extrémně nízkou spotřebu elektrického proudu. 

Pachové odpuzovače můžeme zvolit ve formě spreje nebo jako závěsné kolečko. Zápach odpuzovačů je kunám krajně nepříjemný a přiměje je držet se zpátky od lákavě hřejivého vnitřku automobilu.

Top produkty:

MARDER STOP & GO DUFTSCHEIBE - pachový kotouček
Velice snadná, a především efektivní aplikace zavěšením do motorového prostoru. Dlouhá životnost (cca 6 měsíců). Prostě zavěsím a o nic už se nestarám.

CARTECHNIC ANTIMARDER SPRAY - sprej proti kunám 250 ml
Aplikaci provedeme rovnoměrným vystříkáním kompletního motorového prostoru a podběhů. Aplikujeme na studený motor s vypnutým elektrickým systémem vozu. Po aplikaci necháme 10 minut odvětrat. Doporučujeme aplikaci opakovat každé dva týdny, i přes to, že výrobce uvádí na obalu delší dobu. Přípravek je odolný proti vodě, slané vodě a tlaku.

MARDER STOP & GO DUFTMARKEN-ENTFERNER - odstraňovač pachových značek 300 ml
Aplikaci provedeme nastříkáním pěny do všech zákoutí motorového prostoru. Necháme krátce působit. Poté budeme potřebovat vodu, kterou nastříkaná místa opláchneme. Nedoporučuje se omývat ostrým vodním paprskem, ani vysokotlakým mycím přístrojem.

Stručný přehled jednotlivých odpuzovačů kun a jak je použít můžete také shlédnout v následujícím videu: